נשים קטנות / יום המודעות להיפראמזיס גראבידרום 2020

אם יש משהו שחייב להשתנות בעולם הרפואה זה אי האמון שנשים חוות מצוותים רפואיים כשהן מגיעות עם בעיות שדורשות טיפול. וכשמדובר בהריון היפראמזיס אז תגידי תודה אם מישהו בכל שמע על המחלה.

אתמול פתחתי את הבוקר שלי עם הידיעה המאוד לא אינטליגנטית, עם כל הכבוד לאותו הפרופסור, על נשים ודיכאון לאחר לידה בזמן הקורונה, על כך שיש פחות דיווחים על דיכאון לאחר לידה אצל נשים שילדו בזמן הקורונה. המסקנה המתבקשת היא שהן עסוקות בדברים מהותיים יותר כרגע, ויש להן פחות זמן לדכדוך ללא סיבה. חשוב לציין שהמאוחר יותר המאמר נערך בניסיון להיות קצת פחות מקומם.

למזלי, לא חווית דיכאון לאחר לידה, אבל את תחושת הזילזול וההקטנה שנשים חוות מצוותים רפואיים חוויתי בהחלט.

היום, 15.5.2020, אנחנו מציינות את יום המודעות להיפראמזיס גראבידרום, אותה מחלת הריון ש״זכיתי״ להיות בין 3% מהנשים שחולות בה במהלך ההריון שלהן. אתם יכולים כבר לנחש למה הזילזול מהידיעה הנ״ל  כל כך הרגיז אותי.

כבר כתבתי כמה פעמים על ההיפראמזיס שלי, ואמנם עברו כבר 5 שנים מאז ההריון עם יוני, אבל זה נושא שעדיין מעסיק אותי ברמה היום-יומית. מתישהו הרי אני רוצה שיהיו ליוני אח או אחות. זו עבודה נפשית יום יומית להכין את עצמי לרגע שאני אגיד לעצמי – קדימה, תפלי.

אז היפר-אמזיס גראבידרום, נשמע קצת כמו שם של פרח, הוא בעצם גיהנום. תדמיינו לכן שברגע כל מה שאתן מכירות נשלל מכן – אוכל, שתיה, מקלחת, עבודה, ילדים. זה אתן, הושט הפצועה והמדממת שלכן, והדלי. אם את בת מזל אז תספיקי להגיע לפעמים לאסלה.

ותדמיינו לכן שאתן חייבות בתחושה של חוסר שליטה מוחלט, מורעבות, מיובשות, מותשות, כואבות ומתחננות לעזרה והתשובה שאתן מקבלות מאלו שתפקידם להקל ולעזור ולרפא היא ״זה בראש שלך״.

הכל בראש

הריון הוא באמת קסם מופלא שכזה, אבל זה לא אומר שהוא עובר על כל אחת באותו האופן. ואם נחזור לרגע לאותה הידיעה ואותו דיכאון, אם היו חושבים לרגע לשאול נשים לגבי הסיבה לירידה בתסמיני הדיכאון יש מצב טוב שהן היו אומרות להם שזה קשור לעובדה שפתאום הן לא לבד, יש להם תמיכה ואוזן קשבת. ויש מצב, אפילו שדי השלמנו עם העובדה שאין להיפראמזיס תרופה, אם היו שואלים אותנו מה יכול אולי להקל התשובה שלנו תהיה זהה – שלא נהיה לבד בזה. שנקבל תמיכה ואוזן קשבת מהסביבה ומהצוותים הרפואיים.

שלא יגידו לנו שאנחנו מפונקות.
מדמיינות.
תפסיקי לחשוב על זה.
את יודעת כמה נשים היו מתות להיות במקומך?
כולן מקיאות בהריון.
את לא מיוחדת.
תאכלי ארטיק/קרקר/ג'ינג'ר/לימון.
תעשי הפלה.

אם אתן מכירות נשים שסובלות מתסמינים דומים – בחילות והקאות מרובות וקיצוניות בזמן ההריון, תגידו להן שהן לא לבד ותספרו להן על הקהילה המדהימה של הנשים הכי חזקות שאני מכירה – היפראמזיס גראבידרום – קבוצת תמיכה.

חן יאקה שומרון, למה לא סיפרתם לי?!

היי לך

אם זו הפעם הראשונה שלך כאן – אז היוש! ואיזה כיף שעצרת לקרוא אותי. "למה לא סיפרתם לי" הוא בלוג ההורות שלי, אבל מצד שני הוא  כבר מזמן לא רק בלוג ההורות שלי. תוכלי לקרוא כאן על כל הדברים שמעניינים אותי, מעסיקים אותי, מתסכלים אותי או מצחיקים אותי. 
בקיצור,  טוב שבאת.

ניוזלטר

אם אתן בקטע – אני מעדכנת במייל מידי פעם, כשעולה תוכן חדש. אבל לא יותר מידי.
ain't nobody got time for that

עוד תוכן

לא רציונלי ולא במקרה - ביפראמזיס גרבידרוס סיבוב 2

לא רציונלי ולא במקרה – היפראמזיס סיבוב #2

הבחירה להיכנס להריון היפראמזיס שני היא בעצם לבחור בלגרום לעצמך לחלות לתקופה די ארוכה. אז למה בכל זאת החלטתי לעשות את זה לעצמי? כי החלטתי שזה עכשיו או לעולם לא, כי הגיל כבר מתחיל להיות גורם משפיע, כי יוני אמר שמשעמם לו לבד, כי רציתי עוד ילד.

קראי עוד >>
איך להכניס ירוק הביתה - יומן מסע

איך להכניס ירוק הביתה – יומן מסע

הצלחתי לגדל ילד. תראו, הוא כבר בן 5 עוד שניה. אז החלטתי שאין סיבה שאני לא אצליח לגדל צמחים. נמאס לי להיות רוצחת צמחים ואין לי מושג אם אני אצליח אבל נראה לי שזו תחילתה של ידידות מופלאה. או שלא. נראה.

קראי עוד >>
פנטסטלינה, היער הקסום

הורים כותבים

ברשימת הדברים שהרשתות החברתיות הכניסו לחיינו אנחנו נוכל למצוא את העובדה שאנחנו יותר מודעים למה שקורה סביבנו, יותר קל לנו לשתף חוויות, יותר קל לנו לקבל השראה מאחרים ובעקבות כך גם ההנעה לפעולה, שלנו את עצמנו, היא יעילה יותר. אני מניחה שזו אחת הסיבות לכך שתופעת ההורים שכותבים לילדים שלהם ספר הולכת וצוברת תאוצה. וזה ממש מגניב בעיניי.

קראי עוד >>
A Five-Minute Life

A Five-Minute Life \ Emma Scott

אחת הרכישות היותר מוצלחות שהיו לי היא המנוי שעשיתי לקינדל אנלימיטד – זה מנוי חופשי לחלק גדול מאוד מספריית הקינדל של אמזון. תשלום חודשי וקריאה

קראי עוד >>

רוצה לקבל עידכונים? זה המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה